Co má vliv na cenu povinného ručení?

Ze všech stran na vás v dnešní době skáčou srovnávače a všichni mají nejvýhodnější cenu povinného ručení 🙂 Slibují ceny za 800 ročně aby Vás nalákali a když pak dáte své údaje, tak zjistíte něco jiného. Prostě neskočte jim na špek. 🙂 Ať už se necháte pojistit od plyšáka nebo růžového agenta, tak bych Vám chtěl ujasnit, co má vlastně vliv na cenu povinného ručení.

Věk

Pokud je Vám čerstvě 18, udělali jste si řidičák a jdete si koupit auto, možná Vás čeká stejný šok jako mě před lety 🙂 Povinné ručení vychází často přes 10.000 Kč ročně. Je to tak. Pro pojišťovny jste v nejrizikovější skupina řidičů a ještě k tomu nemáte žádné bonusy. Řešením může být pojistit auto na tátu, dědu, mamku nebo někoho kdo má nasbírané bonusy za bezeškodní měsíce. Vy budete ve smlouvě jako majitel a provozovatel auta a rodiče budou pojistník. Cena klesne o tisíce ale taky to má jeden háček. Pokud zaviníte dopravní nehodu, bonusy seberou pojistníkovi. Takže pokud mají rodiče na sebe pojištěné i ostatní auta, tak se to může prodražit. Více o bonusech se dočtete v tomto článku. A samozřejmě čím jste starší, a máte na sebe pojištěné auto takže sbíráte za každý měsíc jeden bonus, tím jste pro pojišťovnu méně rizikový klient a cena bude klesat.

PSČ

Jste z vesnice? Pak budete platit za povinné ručení méně než když jste ve městě. V dnešním provozu se není čemu divit. Lidé, kteří bydlí ve městě jsou vystaveni většímu riziku dopravní nehody.

Bonus/malus

Za každý měsíc bez nehody kdy máte na sebe pojištěné auto se Vám přičítá jeden bonus. Čím více nasbíráte bonusů, tím dostanete větší slevu. Při každé nehodě sbíráte malus a za každou nehodu berte jako by vám odečetli 24 – 36 měsíců z bonusů. Více o bonusech naleznete zde. Některé pojišťovny Vám umí půjčit 36 bonusů. Pokud byste během 3 let neudělali dopravní nehodu, tak by to bylo v pohodě. Ale když si vezmete půjčené bonusy, a uděláte nehodu, tak to doplatíte zpětně Vaší pojišťovně.

Výkon motoru kW

Čím silnější auto, tím dražší pojistka. Tak už to prostě je 🙂

Kolik ročně najedete km?

Pojišťovny mají za to, že čím méně s autem jezdíte, tím je menší pravděpodobnost že se vybouráte. Takže když si do pojistné smlouvy zadáte, že najedete např. 4 tis km ročně, tak dostanete výraznou slevu. Každý rok potom vyfotíte pojišťovně svůj tachometr a pokud najedete více, tak Vám doúčtují část pojistného za minulý rok.

Slevy a probíhající akce

Někdy se podaří, že v pojišťovně nabízí nějaké marketingové slevy nebo akce. Tyto akce spíše hledejte u finančních poradců, protože ve srovnávačích je uplně běžně nenabízí. Osobně sem si pár srovnávačů zkoušel a o slevě, ani marketingové akci mi neřekli. Můžete také využít slevu za roční platbu, nebo elektronickou komunikaci. Pojišťovna vám pak dá vědět každý rok mailem místo dopisu do schránky.

Občas si nechte pojistku přepočítat

Ano je to tak. Pojišťovny při sjednání smlouvy načtou aktuální počet bonusů a pak vám většinou každý rok nebo druhý rok navýší pojistné. Mezitím jste ale vyjezdili další bonusy a ty se automaticky na starých smlouvách nenačítají. Takže si smlouvu nechte přepočítat a budete mít aktuální cenu.

Osobně se klientům starám o pojištění aut, a každý rok jim cenu automaticky hlídám. Takže pokud chcete, mohu to pohlídat i Vám. Stačí vyplnit formulář a budete mít každý rok v mailu aktuální ceny povinného ručení přímo na Váš vůz. Pro pojištění aut jsem udělal samostatný web kde se věnuji jen tomuto tématu.

Nevíte si rady? Nevadí. Poradíme Vám

Další články