Proč si (ne)dávat životní pojištění do daní?

Daně a životní pojištění

Názory na toto téma jsou různé. Můj názor je, že životní pojištění není vhodný nástroj pro investování. A to že Vám stát odečte pár tisíc ročně z daní pro Vás znamená jen to, že si na své peníze nemůžete v nejbližších deseti letech šáhnout. Pokud ano, tak musíte vrátit to, co Vám stát odečetl za posledních 10 let.

Jinými slovy:

Pokud máte investiční životní pojištění, tak z měsíční platby část peněz investujete do podílových fondů. Investovanou částku si můžete odečíst ročně z daní. Pokud ji do daní dáváte, tak máte ve smlouvě hned několik háčků.

První háček – na peníze si můžete šáhnout až v 60 letech

Když budete chtít smlouvu předčasně ukončit a vybrat z ní investované prostředky, tak musíte vrátit státu to, co jste si odečetli. A to 10 let zpětně!

Druhý háček – Odkupné

Během prvních 5 – 10 let dostanete zpět jen zlomek toho, co jste investovali. Prvních pět let nedostanete vůbec nic. Pojišťovna má totiž ,,náklady,, smlouvy a většina peněz jde na tyto náklady.

Třetí háček – Když vaše peníze budou pracovat, většina zisku stejně zůstane v pojišťovně

V těch malých písmenkách (pojistných podmínkách) 🙂 máte napsané náklady investičního životního pojištění. Zjistíte tam i náklady fondu, kam pojišťovna peníze investuje. Fond si sebere poplatek za správu peněz a část zisku, pak si ještě vezme pojišťovna to samé, a na vás zbyde opravdu malá část z toho, co Vaše peníze vydělali. Přes investiční životní pojištění máte prostě hodně prostředníků mezi Vámi a Vašimi penězi. Kdybyste investovali raději přímo do fondů – bez pojišťovny, tak máte větší šanci, že větší část zisku zůstane u Vás.

Závěr

Životní pojištění není vhodný nástroj na investování. Pokud nějaké investiční životní pojištění máte, posílejte si tam jen částku, která pokryje rizika, a své peníze raději investujte přímo do fondů. Zrušit smlouvu by byla škoda, pokud už tam nějaké peníze máte. Raději snižte platbu na minimum, a nechte pár let ještě běžet. Pokud budete potřebovat poradit, jak z tohoto začarovaného kruhu vyjít bez ztráty, tak se ozvěte svému poradci, nebo využijte kontaktů na tomto webu.

Nevíte si rady? Nevadí. Poradíme Vám

Další články