Limity povinného ručení, bonus a malus

Jsou faktory, které na silnici dokážeme ovlivnit. Např. to jak dobře umíme řídit, jak jsme pozorní, nedíváme se do mobilu a umíme předvídat často i za ostatní řidiče. Toto ovlivnit můžeme. Pak jsou ale faktory, které ovlivnit nemůžeme, a to jsou právě ti ostatní účastníci silničního provozu. Pak stačí být v nesprávnou chvíli na nesprávném místě a nehoda je na světě. Čím více najezdíte ročně km, tím je větší pravděpodobnost nehody.

Limit povinného ručení

35 milionů na majetku je ještě ok, pokud jezdíte kolem komína 🙂

Možná je málo pravděpodobné že byste poškodili majetek za 35 milionů. Možná při hromadné nehodě kde by se srazilo několik supersportů za miliony. Nebo by se převrhl nákladní vůz vezoucí nové auta. I tak byste se podle mě do tohoto limitu vešli.

35 milionů na zdraví a nemajetkové škody je už dneska málo!

Větší problém je ale na zdraví a nemajetkové škodě, kterou neúmyslně způsobíte. Stačí aby se při nehodě vážně zranily 4 osoby a 35 milionů nemusí stačit. Poškození mohou u soudu žádat následující:

  • Náklady léčby a pohřbu
  • Odškodnění bolesti a trvalých následků
  • Ušlý zisk a ztrátu na důchodu
  • Náklady na výživu pozůstalých
  • Jednorázové odškodnění u smrti blízké osoby

No a pokud na vás vysoudí za 4 osoby více než 35 milionů, tak zbytek jde z vaší kapsy. 🙁

Pokud jste občasný řidič nebo řidička, pojistěte se alespoň na 50 milionů. A jestli jezdíte autem denně, vezměte si radši balíček 100 milionů. V ceně je to rozdíl pár set korun, ale budete mít klid!

Bonusy

Za každý měsíc, kdy máte na sebe pojištěné auto se vám v České kanceláři pojistitelů načítá jeden bonus. Když pak jdete uzavírat smlouvu o povinném ručení, pojišťovna si načte podle vašeho rodného čísla bonus, a podle toho vám nabídne cenu povinného ručení. Pokud jste podnikatel a máte auta na firmu, načítají se bonusy na IČO. Čím více bonusů, tím lepší cena. Bonusy se načítají zvlášť podle toho co máte pojištěné. Pokud je pojistka na motorku, tak se načítají bonusy na motorku a né na auto! A za každý měsíc dostanete jeden bonus bez ohledu na to, kolik aut máte na sebe pojištěných.

Za každý rok tedy nasbíráte 12 bonusů a pojišťovna vám nabídne např. 5% slevu. Nejvýraznější slevu 60% získáte až po 10 letech bez nehody = 120 bonusů.

Malusy

Malus je škodní průběh. Za každou škodu pojišťovna odečítá 24 – 36 měsíců bonus. Jsou i některé pojišťovny, které Vám bonus při první nehodě neseberou. Ale tam musíte mít pojištěný ten nejvyšší balíček.

Nevíte si rady? Nevadí. Poradíme Vám

Další články