Čekací doba v pojištění

Dalším často používaným termínem v pojistných podmínkách životního pojištění je čekací doba. Pojďme si vysvětlit co to vlastně je.

Čekací doba = jak dlouho od počátku pojištění nemáte nárok na pojistné plnění.

Místa kde se s čekací dobou setkáte jsou následující.

Pracovní neschopnost z důvodu nemoci

V některých pojišťovnách je čekací doba pro nemoc 2 měsíce od počátku smlouvy, v některých 3 měsíce

Pracovní neschopnost z důvodu nemoci zad

Tady má spoustu pojišťoven čekací dobu 12 měsíců. Takže než uzavřete pojištění, zajímejte se o čekací dobu.

Pracovní neschopnost z důvodu těhotenství

Komplikace zdravotního stavu v souvislosti s těhotenstvím jsou celkem běžné. Většina pojišťoven má na těhotenství čekací dobu 8 měsíců.

Smrt

Většina pojišťoven má např. na sebevraždu čekací dobu 24 měsíců, pak je tam čekací doba na smrt z důvodu nemoci 2 měsíce. Pak je zvlášť posuzováno terminální onemocnění, kdy nesmí být diagnostikováno dříve než 3 měsíce po sjednání. U úrazů se čekací doba neuplatňuje.

Invalidita

Většina pojišťoven má na nemoci čekací dobu 3 – 12 měsíců. A některé pojišťovny umí započítat čekací doby z předchozího pojištění. U úrazů se čekací doba neuplatňuje.

Hospitalizace

U pobytu v nemocnici z důvodu nemoci jsou čekací doby také cca. 2 – 3 měsíce. Pokud budete hospitalizování z důvodu nemoci zad nebo těhotenství, porodu tak tam bývá 8 – 12 měsíců čekací doba. U úrazů se čekací doba také neuplatňuje.

Pokud měníte pojištění a vypovídáte starou smlouvu, zjistěte si čekací doby u nové smlouvy. Může se totiž stát, že onemocníte během čekací doby, a pak nebudete mít nárok na pojistné plnění. Ideálně provádějte změnu pojištění souběžně. Starou smlouvu vypovíte až po uplynutí čekací doby na nové smlouvě.

Nevíte si rady? Nevadí. Poradíme Vám

Další články