Karenční doba – Jak to funguje?

Možná jste se s tímto názvem už setkali, a nejčastěji na to narazíte v životním pojištění. Karenční doba je počet dnů, po kterou se musí člověk léčit, aby měl nárok na výplatu pojistného plnění. Pak ještě záleží, jestli máte nastaveno pojištění zpětně nebo nezpětně.

  • Pokud máte ve smlouvě zpětně, dostanete zaplaceno už od 1 dne, pokud doba léčení překročí karenční dobu.
  • Pokud nezpětně, máte nárok na pojistné plnění až po uplynutí karenční doby.

Příklad – Pracovní neschopnost

Karel má pojištěnou pracovní neschopnost na 300 Kč / den. Utrpěl úraz a zlomil si ruku. Bude 30 dnů na neschopence. Kolik dostane peněz pak bude záležet na tom, jak má nastavenou smlouvu.

  • Karenční doba 14 dnů (nezpětně) – Pojišťovna by mu zaplatila 15 dnů * 300 Kč = 4.500 Kč, protože má nárok na pojistné plnění až po uplynutí karenční doby.
  • Karenční doba 29 dnů (nezpětně) – Pojišťovna by mu zaplatila 1 den * 300 Kč = 300 Kč, protože má nárok na pojistné plnění až po uplynutí karenční doby.
  • Karenční doba 29 dnů (zpětně) – Pojišťovna by mu zaplatila celých 30 dnů *300 Kč = 9.000 Kč, protože splnil karenční dobu a ve smlouvě má zpětně, takže má nárok na pojistné plnění od prvního dne.

Zkontrolujte si ve své smlouvě, jak to máte nastavené. Rozdíl v platbě je pak v řádech 100 – 300 Kč měsíčně. Ale rozdíl v pojistném plnění je pak v řádech tisíců až deseti tisíců.

Nevíte si rady? Nevadí. Poradíme Vám

Další články