Mít pojištěný dům je dobré rozhodnutí. Ale spousta lidí má pojištění nemovitosti nebo stavby a tím to končí. V případě pojistné události ale zjistí, že měli mít pojištěnou i domácnost. Proto bych rád ukázal rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti.
Pojištění nemovitosti/stavby
Vztahuje se na celou nemovitost – vše, co drží pohromadě. Jednoduše když dům převrátíte vzhůru nohama, tak vše co nevypadne, je pojištění nemovitosti. Lze pojistit jak byt, tak celý dům.
- Vedlejší stavba
- Hlavní stavba
- Vestavěné skříně
- Vestavěný spotřebič
- Solární panely
- Zabezpečovací systém
- Bojler
- Klimatizace
- Ústřední vytápění
- Kuchyňská linka
Pojištění domácnosti
Vztahuje se na vybavení domácnosti – vše, co není pevně spojeno s budovou. „Po otočení vypadne.“ 🙂
- Nábytek
- Knihy
- Oblečení
- Sportovní potřeby
- Dětské hračky
- Volně stojící spotřebič
- Zahradní technika
- Elektronika
- Příslušenství k autu
Pojištění odpovědnosti
Doporučuji mít také pojištění občanské odpovědnosti – a to v běžném životě i v případě držby nemovitosti. A v dnešní době už pojistka na blbost na 1.000.000 Kč v zásadě nic neřeší. Něco vám uletí ze střechy, někoho to zraní a pak budete rádi, že takovou pojistku máte.

Pohlídejte si, aby pojistka odpovídala aktuálním cenám nemovitosti
Před pár lety jste si sjednali pojištění na 2.500.0000 Kč a stačilo to. Ale dneska ten Váš dům má klidně i dvojnásobnou hodnotu. Dokud se nic nestane, tak je to jedno. Ale v případě požáru a totální škodě by Vám pojišťovna mohla uplatnit podpojištění nemovitosti a tím pádem snížit pojistné plnění o tolik %, o kolik máte nemovitost podpojištěnou oproti aktuálním cenám nemovitostí. Řešením proti podpojištění může být tzv. indexace. Pojišťovna Vám každý rok pojistku přepočítá podle aktuální ceny Vaší nemovitosti.