Pracovní neschopnost zaměstnance

Pokud jste zaměstnanec, vaše neschopenka se počítá z denního vyměřovacího základu. Víceméně z hrubé mzdy.

Přikládám zde orientační tabulku, která vám napoví, kolik byste dostali za měsíc až dva měsíce na neschopence.

Hrubá mzda30 dní na neschopence60 dní na neschopence
18.000 Kč10.048 Kč21.056 Kč
26.000 Kč14.518 Kč30.432 Kč
34.000 Kč18.990 Kč39.794 Kč
Zdroj výpočtu : https://www.e15.cz/kalkulacka-nemocenske

Spočítat si kolik by Vám chybělo z výplaty asi dokážete jednoduše.

A aby vám pak peníze nechyběli, tak by bylo dobré se proti tomuto výpadku příjmu pojistit.

Popíšu vám všechny důležité faktory u tohoto připojištění

Pojistná částka

Pojistná částkaza 30 dnů na neschopence dostanete
200 Kč6.000 Kč
300 Kč9 000 Kč
400 Kč12 000 Kč
500 Kč15 000 Kč
650 Kč19 500 Kč
při nastavení smlouvy (od 29 dne – zpětně)

Věk

Cena za pojištění se odvíjí od toho kolik je vám let. Čím jste mladší, tím je toto pojištění levnější.

Karenční doba

14 dní (nezpětně) – pojišťovna vám bude vyplácet částku od 15 dne dál

28 dní (nezpětně) – pojišťovna vám bude vyplácet částku od 29 dne dál

28 dní (zpětně) – pokud budete na neschopence 29 dní, dostanete zaplaceno za 29 dní od 1 dne. Sice se to nevztahuje na běžné chřipečky, ale máte jistotu, že když přijde nějaká vážnější nemoc jako např. zápal plic, tak dostanete zaplacenu celou neschopenku. Osobně tuto variantu klientům doporučuji.

Čekací doba

Pokud si dnes sjednáte novou smlouvu, nezapomeňte na to, že na nemoci je většinou 2 – 3 měsíce čekací doba. Je to kvůli ochraně pojišťovny před tím aby se nepojišťovali nemocní lidé. Na úrazy se čekací doba neuplatňuje.

Profese

A další co ovlivní cenu takového pojištění je to, jaká je vaše profese. Samozřejmě když sedíte v kanceláři, tak toto pojištění bude pro vás levnější než když jste např. zedník na stavbě, nebo dělník ve výrobě.

Sport

Pokud sportujete rekreačně, tak to nijak moc cenu neovlivní, ale když jste registrovaný sportovec, na ceně pojištění se to samozřejmě promítne.

Nemocí nebo úrazem?

Dejte si pozor na to, aby Vaše smlouva uměla pokrýt nemoci, i úrazy. Spoustu lidí má jen čistě úrazovky a pak jsou zklamaní když onemocní, a pojišťovna jim nevyplatí pojistné plnění, protože se na nemoci jejich smlouva nevztahovala. Stojí za to si to ve vaší smlouvě zkontrolovat.

Pojistnou částku si nastavíte podle toho, kolik chcete aby Vám pojišťovna za každý den na neschopence vyplácela. Např. když si dáte 300 Kč/den, tak za měsíc na neschopence dostanete 9.000 Kč od pojišťovny.

Zdravotní stav

Při uzavření smlouvy nezapomeňte vyplnit zdravotní dotazník! Možná pak dostanete tzv. výluku na nemoci, které jste měli před počátkem pojištění. Dají se uzavřít smlouvy i bez zkoumání zdravotního stavu, ale pak musíte počítat s tím, že to co jste už měli v minulosti žádná pojišťovna nezaplatí.

Výluky

Každá pojišťovna má své pojistné podmínky. Pokud máte schopného finančního poradce, tak vás určitě upozornil na to, co pojišťovna má ve výlukách. Například když se vám stane úraz pod vlivem alkoholu, pojišťovna vám pak může krátit pojistné plnění. Nebo některé diagnózy jsou přímo ve výlukách.

Nevíte si rady? Nevadí. Poradíme Vám

Další články